Philips Digital Compact Cassette.A MiniDisc nagy ellenfele volt, de hamarabb elhalálozott nála.
A DCC formátumot a Philips és a Matsushita vezette be 1992 környékén és a kompakt kazetta utódjának szánták, a mérete meg is egyezett vele csak precízebb volt a kivitele.Közvetlen vetélytársa a MiniDisc volt. Egy harmadik formátum is benne volt a versenyben a DAT, de az inkább a stúdiótechnika felé orientálódott.A DCC felvevő visszafelé kompatibilis volt, ezért a tulajdonos úgy megismerhette a digitális hangzásvilágot hogy nem kellett neki megválnia régi analóg kazetta gyűjteményétől.
Az első DCC felvevőket a Firato Consumer Electronics Show-n Amszterdamban mutattták be 1992-ben. Abban az időben, nem csak a Philips és a Panasonic (Matsushita), hanem más kapcsolódó márkák, mint a Grundig és Marantz is megjelentek készülékeikkel.Többféle kategóriát vezettek be a gyártók a következő években, köztük a hordozható lejátszókat és felvevőket, valamint a műszerfalba építhető DCC / rádió-vevő kombinációt autóipari felhasználásra.1995 novemberében a "HCC dagen" számítástechnikai vásáron Utrechtben ,a Philips bemutatta a DCC-175 hordozható felvevőt, amelyet csatlakoztatni lehetett egy IBM -kompatibilis PC-hez "PC-link" kábel segítségével. Ez volt az első (és egyetlen) DCC-felvevő, amelyet számítógép vezérelhetett.
A DCC-t forgalmazták Európában, az Egyesült Államokban és Japánban, de csendben megszűnt 1996 októberében, miután a Philips belátta, hogy nem sikerült megvalósítania jelentős piaci részesedést a formátumnak, és nem hivatalosan elismerte a Sony győzelmét.
A rendszerről. A szalagon a kétirányú lejátszás céljára kilenc-kilenc mágnescsíkot helyeznek el. Ezek közül nyolc csík a digitális hangjeleket, egy csík pedig a kísérő segédjeleket tartalmazza. A fej alkalmas a digitális felvétel készítésére és lejátszására, egyszersmind képes lejátszani a hagyományos, analóg kazettákat is.Érdekesek a vékonyréteg technológiával gyártott és a mágneses ellenállás elvén működő fejek is. Itt a feszültség nem a vasmagon elhelyezett tekercsben indukálódik, mint a hagyományos fejekben. A szalag mágneses tere a magnetorezisztiv (MR) elem villamos ellenállását változtatja meg, és ez az ellenállásváltozás az MR elemen átfolyó egyenáram hatására feszültségingadozást hoz létre az elem kapcsain.
Kis szalagsebességgel, keskeny szalagra még fejlett technikával sem lehetne felírni a CD lemezeken elhelyezett óriási (5Gbit) adatmennyiséget. Ezért a DCC rendszer a rögzítés során - szubjektív akusztikai elvek figyelembevételével - jelentős kódsűrítést hajt végre. Maga az alapelv hasonló a Sony MiniDisc kódsűrítéséhez, de kiviteli elvében és részleteiben is különbözik attól.Itt használták a PASC (Precision Adaptive Sub-Band Coding) információ sűrítő kódolást. A PASC kódoló működési elvét nem csak egyszerűen az elmélet alapján, hanem hosszú ideig végzett szubjektív meghallgatási kísérletek nyomán határozták meg.Ily módon sikerült a CD lemez 44100Hz-es mintavételi frekvenciájából és 16 bites felbontásából adódó kétcsatornás jel másodpercenként összesen 1,4112Mbit-es információáramát 0,3528Mbit-re, tehát épp a negyedére csökkenteni. Ez 8 csíkra szétosztva csíkonként 44,1kbit/sec információsűrűséget jelent, aminek a rögzítése az eredetileg 12-15kHz sávszélességű analóg kazettán még mindig technikai csúcsteljesítménynek minősíthető.A kódolóhoz tartozik a CIRC hibajavító rendszer ami 1,45mm átmérőjű jelkiesést (ez mind a nyolc sávot lefedheti), vagy egy teljesen hiányzó csík kódjait is képes hibátlanul helyreállítani.
Van azonban a rendszernek néhány hátránya is. Másolatot csak a PASC dekódolás utáni jelről lehet készíteni, ami azért hátrányos, mert az eddigi tapasztalatok szerint a zenei műsor minősége az ismételt kódolás/dekódolás következtében rohamosan romlik, akár élvezhetetlenné is válhat. Egyébként is: az SCMS (Serial Copy Managment System) jelzi a másolaton a másolás tényét, és a rendszer a másolatról további másolatot már nem enged készíteni. Az SCMS rendszer megkerülésére a magasan integrált és igen bonyolult kódoló miatt aligha van esély.
A megkaparintott példány aminek a hátulján furcsa módon "made in japan" felirat díszeleg, még a kifolyós SMD kondenzátorok korszakában készült, ezért kicsit dolgozni kellett rajta hogy feltámadjon, de utána kiválóan üzemelt.A műsoros kazetta nagyjából CD minőségben szól álló fejjel !! Persze elektronika van benne bőven. A mechanika robosztus időtálló kivitelű. Az egész szerkezet újszerű benyomást kelt még 20 év után is.
A polcomon persze békésen megfér egymás mellett a két egykori nagy ellenfél.
Lázár Tibor (forrás:Wikipédia,Philips: DCC Fundamentals)